Jesteś tutaj: edukacjabezbarier.pl > Polski system nauczania > System nauczania w liceum
Post Icon

System nauczania w liceum

Z całą pewnością większość rodziców zastanawia się co nasze dzieci robią w szkole. System nauczania w liceum Nic w tym dziwnego, bo przecież troska o nie jest czymś zupełnie naturalnym. Problem w tym, że czasem nawet nasze dzieci nie wiedzą co robią, bynajmniej nie dlatego, że wagarują, tylko dlatego, ze system nauczania, zwłaszcza w liceum, jest bardzo chaotyczny. Wszystko dlatego, że czasu jest bardzo mało a materiału wyjątkowo dużo.
Co gorsza system nauki w liceum podlega ciągłym zmianom. Cały czas słyszymy w mediach, że ten rocznik jest testowy. Nic dziwnego. Maturzyści doświadczają na własnej skórze, bo materiał do egzaminu dojrzałości często ustalany jest na ostatnią chwilę.
Liceum podlega ciągłym zmianom. Jeszcze niedawno było trybem czteroletnim. System nauczania w liceum Ostatnimi czasy trwa jednak trzy lata, jednak teraz, w ciągu trzech lat, uczeń będzie robić zupełnie coś innego niż jego koledzy, rok czy dwa starsi. Materiał zostanie bardzo okrojony. Ogólnie chodzi o to że w klasie matematycznej będzie wyjątkowo mało przedmiotów humanistycznych i na odwrót. W klasie humanistycznej nie będzie prawie wcale przedmiotów ścisłych. Pytanie tylko czy takie rozwiązanie wyjdzie uczniom na dobre.
Ciągłe zmiany w systemie szkolenia wynikają z braku koncepcji rządu w sprawie edukacji. Z jednej strony mamy przeciążonych nauką uczniów, z drugiej strony materiał który należy wykonać. Jednak wpadamy ze skrajności w skrajność. Bo albo uczy się za dużo, albo, tak jak teraz, nie uczy się rzeczy ważnych. Logicznym wyjściem wydaje się dołożenie kolejnego roku dla licealistów i w technikach. System nauczania w liceum Na to jednak nie ma co liczyć, bo spowodowałoby to pogłębienie się niżu demograficznego.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.