Jesteś tutaj: edukacjabezbarier.pl > Polski system nauczania > System nauczania w gimnazjum
Post Icon

System nauczania w gimnazjum

Ciągłe zmiany systemu edukacji sprawiają, że nie do końca wiemy co się dzieje na poszczególnych jej szczeblach. Najwięcej problemów mamy chyba z gimnazjum. System nauczania w gimnazjum Jego istnienie jest dość kontrowersyjne. Jedni twierdzą, że to marnowanie czasu, inni uważają, że dzieci potrzebują takiego okresu przejściowego. Abstrahując od różnorakich opinii na ten temat, skupmy się raczej na tym co w gimnazjum dzieci robią i do czego się tam je przygotowywuje.
Czas gimnazjum ma być okresem przejściowym pomiędzy podstawówką. Ma dać czas na dorośnięcie dzieciom, a te szczególnie uzdolnione otoczyć szczególną opieką. Tak aby mogły dostać się dobrych szkół średnich. Tak wygląda teoria. Praktyka pokazuje głównie to, że nauczyciele nie zawsze dają sobie radę z trzydziestoosobowymi klasami. Zwłaszcza, że to okres dojrzewania i panowania hormonów.
System nauczania w gimnazjum Gimnazjum to czas szybkiego dojrzewania psychicznego i fizycznego. Ma przygotować dzieci mentalnie do obowiązków licealnych i pozwolić na rozwój w dobrym kierunku. W tym czasie wiele szkół decyduje się na pogadanki z pedagogiem, które mają uświadomić dzieci pod wieloma względami.
Gimnazjum to także czas wielkiej powtórki i przygotowania przed pierwszym ważnym w życiu dzieci egzaminem. Egzamin gimnazjalny daje przepustkę do dobrych szkół średnich, a to już bezpośrednio od nich zależy to na jakie uczelnie wyższe dostaną się młodzi ludzie, oraz jakich zawodów się wyuczą.
Mimo, że trzy lata gimnazjów postrzegane są różnie, to nie ma jak na razie innego pomysłu jakby je zgrabnie zastąpić. System nauczania w gimnazjum Bo z jednej strony warto oddzielić szkołę podstawową od wieku gimnazjalnego. Z drugiej strony, czy akurat taki sposób jaki działa jest najlepszy?

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.