Jesteś tutaj: edukacjabezbarier.pl > Problemy nastolatków > OD KIEDY MAM BYĆ ODPOWIEDZIALNY?
Post Icon

OD KIEDY MAM BYĆ ODPOWIEDZIALNY?

Odpowiedzialność to bardzo poważna sprawa. OD KIEDY MAM BYĆ ODPOWIEDZIALNY? Kojarzy się z dorosłością, która w oczach nastolatków jest odległą, nieosiągalną jak na razie przyszłością. Jeśli jednak chcą być traktowani jak pełnoletni obywatele, to czy nie powinni także ponosić konsekwencji za swoje czyny? Jak najbardziej tak.
Co to znaczy być odpowiedzialnym? Być świadomym swoich czynów i konsekwencji, jakie można ponieść przez takie czy inne zachowanie. Człowiek odpowiedzialny dotrzymuje słowa, nie zmienia poglądów z dnia na dzień, nie ucieka się do kłamstwa i plotkowania. To niełatwa rola, jednak można ją szkolić przez lata. OD KIEDY MAM BYĆ ODPOWIEDZIALNY? Nabywana już w wieku przedszkolnym kształtuje się przez całe życie – od opieki nad misiem, po wychowanie własnych dzieci.
W świetle prawa osoba poniżej 17. roku życia nie ponosi konsekwencji karnej za popełnione przestępstwa. Ale odpowiedzialność za nie jest zawsze. Nieletniość nie zwalnia z konieczności naprawy szkody, zwrotu ukradzionego przedmiotu, próby rekompensaty. OD KIEDY MAM BYĆ ODPOWIEDZIALNY? Odpowiedzialności będzie w życiu coraz więcej i więcej, dlatego warto szkolić ją już za młodu, by stała się nieodłączną cechą charakteru. Źródło: http://gimnazja-rekrutacja.pl/

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.