Jesteś tutaj: edukacjabezbarier.pl > Przedmioty w szkole > Nauki przyrodnicze w szkole
Post Icon

Nauki przyrodnicze w szkole

Dzieci w szkole, począwszy od szkoły podstawowej, przez gimnazjum, aż po szkołę średnią, uczą się naprawdę wielu rzeczy, mniej lub bardziej przydatnych. Nauki przyrodnicze w szkole Język polski to oczywiście przedmiot stanowiący podstawy. Podobnie jest z matematyką. Jednak po co dziecku nauki przyrodnicze takie jak chemia, biologia, czy fizyka? Odpowiedź jest bardzo prosta: gdyby nie nauki przyrodnicze, dziecko nie miałoby pojęcia, jak właściwie funkcjonuje świat, człowiek i cała natura, która go otacza. Dlatego w programie nauczania, chociażby w podstawach, powinny znaleźć się nauki przyrodnicze.

Nauki przyrodnicze są bardzo ważne, bowiem gdyby nie one dziecko nie miałoby pojęcia dlaczego świat wygląda i funkcjonuje właśnie tak, a nie inaczej. Jednak trzeba przyznać, że współczesne nauczanie przyrodniczych przedmiotów, niestety nie ma nic wspólnego z czymś, co w życiu może się przydać. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi tutaj między innymi o błędnie stworzony program nauczania, jednak w dużej mierze rolę odgrywają tutaj chore ambicje nauczycieli, którzy chcieliby wykształcić przyszłych biologów, czy chemików tłukąc im do głowy masę niepotrzebnych rzeczy, przez które dziecko w późniejszym życiu nie wie jakie witaminy powinno zakupić, aby odżywić organizm, czy co mu dolega, kiedy ma określone objawy, albo jak opatrzyć skaleczony palec. Nauki przyrodnicze w szkole Dziecko nie jest w stanie rozpoznać również jakie leki może kupić, a jakie mu zaszkodzą, czy chociażby jakie składniki w jedzeniu są niebezpieczne dla funkcjonowaniu. Zna za to na pamięć układ pokarmowy żaby, czy potrafi wymienić rodzaje drzew jakie występują w Brazylii. Jest to mu wielokrotnie niepotrzebne, lub co gorsza, zapomina o tym zaraz po uzyskaniu zaliczenia z danego przedmiotu.

Nauki przyrodnicze powinny uczyć podstawowych zagadnień dotyczących życia codziennego. Nauki przyrodnicze w szkole W przeciwnym razie ich nauczanie niekoniecznie ma jakikolwiek sens, no chyba, że dziecko faktycznie chce zostać biologiem, czy chemikiem i pracować nad wynalezieniem leku na raka, czy cukrzycę.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.