Jesteś tutaj: edukacjabezbarier.pl > Przedmioty w szkole > Matematyka i abstrakcyjne myślenie
Post Icon

Matematyka i abstrakcyjne myślenie

Matematyka to przedmiot tak samo podstawowy jak język polski. Matematyka i abstrakcyjne myślenie Dzieci uczą się go już od najmłodszych lat w szkole podstawowej, poprzez gimnazjum, aż do po szkołę średnią. Jest bowiem kolejny fundament potrzebny do dalszego, naukowego rozwoju, który powinien mieć zapewniony każdy człowiek od swoich najmłodszych lat.
Jednak czy matematyka to tylko cyferki i skomplikowane, nieco abstrakcyjne działania na liczbach, czy równania i nierówności, które mało kto właściwie rozumie? Oczywiście, matematyka opiera się przede wszystkim na skomplikowanych działaniach, które opanować trzeba koniecznie. Do tego dochodzą zajęcia z geometrii, z planimetrii, czy stereometrii, zajęcia z figurami, z bryłami, czy z osiami liczbowymi. Wszystko to, oczywiście ma swoją podstawę i jest w jakimś stopniu potrzebne. Matematyka i abstrakcyjne myślenie Tylko do czego, skoro np. ktoś swoją przyszłość planuje związać z przedmiotami bardziej humanistycznymi?
Matematyka przede wszystkim wpływa na nasza wyobraźnię i umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Jakim cudem i w jakim stopniu właściwie, skoro składają się na nią tylko liczby, cyferki, a czasem nawet odosobnione, literki o bardzo dziwnym znaczeniu? Matematyka bardzo sprzyja rozwojowi naszej wyobraźni, bowiem liczby czy działania na liczbach, to coś, co ciężko jest przedstawić w formie obrazkowej. Dlatego potrzebna jest nasza wyobraźnia i umiejętność abstrakcyjnego myślenia, które pomoże nam odpowiednio ogarnąć matematyczne zawiłości. Matematyka i abstrakcyjne myślenie Co więcej, stereometria czy geometria to dziedziny matematyki, które w bardzo dużym stopniu zależne są od naszej wyobraźni, zaś zadania z tych grup wymagają sporego wysiłku naszego abstrakcyjnego myślenia.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.