Jesteś tutaj: edukacjabezbarier.pl > Przedmioty w szkole > Historia i wiedza o społeczeństwie
Post Icon

Historia i wiedza o społeczeństwie

Jednymi z przedmiotów humanistycznych, które nauczane są praktycznie od podstawówki są historia i wiedza o społeczeństwie, chociaż współczesna reforma szkolnictwa zakłada połączenie obu tych przedmiotów, co niekoniecznie jest dobre, bowiem każdy z nich odpowiada za nauczanie czegoś innego. Historia i wiedza o społeczeństwie Dlaczego właściwie przedmioty te są ważne w nauczaniu oraz czy mogą się przydać w naszym dalszym życiu? Dlaczego każdy powinien znać podstawy związane z historią naszego kraju czy funkcjonowaniem naszego systemu politycznego? Oczywiście jest to niesamowicie ważne i dzieci powinny się uczyć obu tych przedmiotów, jeśli nie w szkole podstawowej, to chociażby w gimnazjum.

Historia przede wszystkim przedstawia wszelkie działania w dążeniu do aktualnego stanu i politycznego i społecznego w naszym kraju. Jest niesamowicie ważne, aby dzieci miały świadomość tego, jak doszło do tego, że żyją w takim, a nie innym kraju i co go właściwie ukształtowało. Dlatego nie powinno się wycinać godzin historii w programie nauczania, tylko ewentualnie je zmienić. Historia i wiedza o społeczeństwie Bowiem przez większość czasu dzieciaki uczą się wielu niepotrzebnych informacji dotyczących antyku i starożytności, zaś brakuje czasu na omówienie epok bardziej współczesnych. Dlatego należałoby to zmienić, jednak bez uszczerbku co do ilości godzin przeznaczonych na naukę historii.

Wiedza o społeczeństwie powinna kształtować postawę obywatelską. Dlatego należy jej nauczać, aby nasze dzieci wyrosły na świadomych obywateli. Powinno się przedstawiać zarówno dobre, jak i złe strony funkcjonowania polskiej sceny politycznej, aby przy wyborach społeczeństwo potrafiło rozróżnić na kogo powinno głosować, a na kogo niekoniecznie. Historia i wiedza o społeczeństwie Natomiast za każdym razem przed wyborami, powinny być przedstawiane programy wszelkich partii, zwłaszcza w klasach maturalnych, aby w ten sposób budować świadomość młodych Polaków.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.